18 lipca 2019 r. Towarowa Giełda Energii we współpracy z Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych uruchomiła obrót uprawnieniami do emisji CO2 na Rynku Instrumentów Finansowych (RIF) umożliwiając tym samym Członkom zawieranie transakcji na uprawnienia do emisji EUA (European Union Allowances) z fizyczną dostawą na rynku spot.
W wyniku implementacji regulacji związanych z Dyrektywą MiFID 2, transakcje na uprawnienia do emisji CO2 stały się instrumentem finansowym notowanym na Rynku Instrumentów Finansowych prowadzonym przez TGE. Jest to pierwszy instrument uruchomiony do obrotu na RIF, dający możliwość uczestnikom tego rynku dokonywania transakcji w PLN. Nowy instrument jest kontraktem spot na uprawnienia do emisji CO2 (EUA) i został oznaczony C_EUA-20. Rynek ten, podobnie jak pozostałe rynki prowadzone przez TGE, będzie rozliczany przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych (IRGiT).
Towarowa Giełda Energii uruchomiła Rynek Instrumentów Finansowych 4 listopada 2015 r. Działanie to było naturalnym etapem rozwoju spółki i rozszerzeniem jej oferty produktowej. Przedmiotem obrotu były wówczas kontrakty terminowe na energię elektryczną, natomiast instrumentem bazowym dla kontraktów futures stał się indeks TGe24, określany na podstawie transakcji zawartych na produktach godzinowych w systemie kursu jednolitego na I fixingu, który odbywał się na Rynku Dnia Następnego. RIF umożliwiał zabezpieczanie cen zakupu lub sprzedaży na rynku towarowym w dłuższym horyzoncie czasu, pozwalał na łatwiejsze zarządzanie ryzykiem zmian cen, a także stworzył dostęp do instrumentów finansowych także dla instytucji finansowych.
Wraz z koniecznością dostosowania działalności TGE do wymogów Dyrektywy MiFID2, Zarząd Giełdy podjął decyzję o wstrzymaniu notowań na RIF z dniem 29 listopada 2017 r., natomiast na Rynku Uprawnień do Emisji CO2 z dniem 30 grudnia 2017 r. Zgodnie z MiFID2 uprawnienia do emisji CO2 zostały uznane za instrument finansowy.
Ponowne uruchomienie obrotu uprawnieniami do emisji CO2 wymagało od TGE przygotowania nie tylko nowych Warunków Obrotu, dodatkowo zmienione zostały Szczegółowe Zasady Udzielania dostępu a także Szczegółowe Zasady Obrotu na RIF oraz Regulamin. Ten ostatni został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego 30 maja 2019 r. i wszedł w życie 14 czerwca 2019 r.
Rozliczanie i rozrachunek uprawnień do emisji CO2 będą prowadzone na zasadach określonych w Regulaminie Izby Rozliczeniowej i Rozrachunkowej, który został dostosowany w zakresie nowego katalogu instrumentów finansowych i wszedł w życie w dniu 3 czerwca 2019 r.
W konsekwencji zmian wprowadzonych przez IRGiT, status uczestnika Izby będą mogły uzyskać także przedsiębiorstwa energetyczne. Wypracowany przez IRGiT model działalności pozwoli uczestnikom rynku zachować możliwość optymalizacji kosztów zabezpieczeń (np. poprzez akceptowanie zabezpieczeń niepieniężnych) przy jednoczesnym zapewnieniu oferty gwarantującej bezpieczeństwo prowadzonych rozliczeń.
Informacja prasowa (pdf).